Leczenie zapalenia układu moczowego

Co robić, gdy wystąpi zakażenie dróg moczowych?

W przypadku zakażenia dróg moczowych warto podjąć odpowiednie kroki już po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby by ograniczyć ich nasilenie i możliwość wystąpienia dalszych powikłań.

W leczeniu zapalenia pęcherza stosowane są między innymi, leki dostępne bez recepty, które zawierają nitrofurantoinę, która znana jest pod potoczną nazwą furagina.

Substancja ta działa na szerokie spektrum drobnoustrojów powodujących zapalenie układu moczowego. Działa ona bakteriostatycznie, czyli hamuje wzrost i namnażanie się bakterii. Nitrofurantoinę należy stosować przez 7-8 dni. Nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej, należy kontynuować leczenie zgodnie z ulotką dołączoną do leku.

Najsilniejsze działanie nitrofurantoina wykazuje w środowisku kwaśnym (pH 5,5), zaś środowisko zasadowe osłabia jej działanie. Dlatego wsparciem leczenia powinno być stosowanie diety wysokobiałkowej i suplementacja witaminą C.

Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna, sok z żurawiny, aronii lub czarnej porzeczki, a także specjalne mieszanki ziołowe o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym. Pomóc mogą także preparaty, które zawierają skoncentrowany wyciąg z żurawiny. Warto zwrócić uwagę na to, by był on standaryzowany na najwyższą zawartość proantocyjanidyn.

Warto również postawić na ciepło, gdyż poprawia ono ukrwienie śluzówki dróg moczowych przez co proces leczenia następuje szybciej. Można skorzystać z ciepłej nasiadówki z rumianku bądź szałwii, a następnie owinąć się kołdrą lub ciepłym kocem. Jeżeli zapalenie układu moczowego pojawia się po raz pierwszy, bądź jeżeli kobieta jest w ciąży nie należy czekać z wizytą u lekarza.

Wizyta jest także niezbędna, jeżeli pomimo zastosowanego samoleczenia, objawy nie ustępują po dwóch, trzech dniach.


Jak sobie pomóc?

Jak stosować Furaginum US Pharmacia?

Zobacz także

Przyczyny

Co wywołuje infekcje

Więcej

Objawy

Jak rozpoznać zapalenie

Więcej